301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 12:36
 
Tokat'ın gururu DİMES, ihracatını 3'e katlayacak
Uluslararası pazarlarında büyümesini sürdüren DİMES, 2017 yılında yüzde 10 oranında büyüyen yurt dışı satışlarını, 2018 yılında yüzde 30 büyüterek, ihracat büyümesini üçe katlamayı hedefliyor.
Ekonomi Haberi


Uluslararası pazarlarında büyümesini sürdüren DİMES, 2017 yılında yüzde 10 oranında büyüyen yurt dışı satışlarını, 2018 yılında yüzde 30 büyüterek, ihracat büyümesini üçe katlamayı hedefliyor. Kendi markasıyla yüze yakın ülkeye, 32 milyon TL’nin üzerine ihracat gerçekleştiren DİMES, 86 ülkeden 65 bin alıcının ziyaret edeceği CNR FOOD Istanbul Fuarı’na da ihracat ürünleriyle katılıyor.

Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, 2017 yılında, bir önceki yıla oranla yüzde 10 büyümeyle 32 milyon TL düzeyinde gerçekleşen ihracatını, 2018 yılında yüzde 30 oranında büyütmeyi hedefliyor. Yüze yakın ülkeye kendi markasıyla ihracat gerçekleştiren DİMES, gıda ve içecek sektöründe dünyanın en önemli ticari kuruluşları da dahil olmak üzere 86 ülkeden 65 bin alıcının ziyaret edeceği CNR FOOD Istanbul Fuarı’nda ihracat gücünü daha da artırmayı hedefliyor.

DİMES’in katkısız yüzde 100 meyve suyu ürünleri ve fidandan ürüne kaliteyi güvence altına alan dikey entegre üretim sistemiyle ihracat pazarlarında rekabet avantajı kazandığını vurgulayan DİMES Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, “2017 yılında bir önceki yıla oranla ihracat büyümemiz, yüzde 10 olarak gerçekleşti. 2018 yılında ise bunu üçe katlamayı ve ihracatta yüzde 30 ihracat büyümeyi hedefliyoruz. Sektörün en önemli küresel buluşmalarından biri olan CNR FOOD Istanbul’a katılımımızın ve burada gerçekleştireceğimiz bağlantıların, ihracat gücümüze büyük katkı yapacağına güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Fuar kapsamında, 60 ülkeden 200’e yakın yabancı firma, alım heyeti organizasyonuna katılarak B2B ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceğini dile getiren Duygu Süleymanoğlu, “Avrupa’nın yanı sıra, yakın komşularımızdan Uzak Doğu pazarlarına uzanan geniş bir coğrafyada 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Tüketicilerin her zaman her yerde ulaşabilecekleri noktada olmaya, bu pazarlarda düzenli bir şekilde büyümeye önem veriyoruz. Her bir ihracat pazarımızda, satış ve dağıtım ağlarımız için güçlü yerel firmalarla ve büyük zincir mağazalarla iş birliği yapıyoruz. Dünya’nın, özellikle yolcu ikramlarına gösterdikleri özenle tanınan, en başarılı ve itibarlı havayolu şirketleriyle iş birliği yapıyoruz. CNR FOOD Istanbul’da, bu fuar için ülkemize gelen 65 bine alıcının yanı sıra, alım heyetine katılan firma yetkilileri ile de bir araya geleceğiz” dedi.

Duygu Süleymanoğlu, meyve suyunun yüksek katma değerli bir ihracat ürünü olduğuna da dikkat çekti ve şunları söyledi: “Hammaddesi Türkiye topraklarında yetişen meyve olan meyve suyu endüstrisi, dış ticaret fazlası en yüksek sektörlerin başındadır. Meyve suyu ihracatı yüzde 90’ı aşabilen oranda dış ticaret fazlası sağlar. Meyve suyu, meyvenin türüne göre, işlendiğinde 4 kata kadar daha değerli bir ürün haline gelebilmektedir. Türkiye’mizin bereketli topraklarının ve tarım üreticilerinin ürünü olan meyveleri, yüksek katma değerli ihracat ürünü meyve suyu haline getiriyoruz; ülke ekonomisine tamamen yerli ve milli kaynak sağlıyoruz.”

Bu katma değerli ihracat ürünlerinin tüketime hazır hale gelmesinde ithal girdilerin payı da oldukça düşüktür, bu nedenle cari denge açısından bu ürünler çok önemlidir.

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: Tokat'ın, gururu, DİMES,, ihracatını, 3'e, katlayacak,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Tokat
Çok Bulutlu
Güncelleme: 20.09.2019
Bugün
14° - 26°
Cumartesi
12° - 18°
Pazar
- 19°
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Sayfalar
Tokat

Güncelleme: 19.09.2019
İmsak
05:00
Sabah
06:26
Öğle
12:50
İkindi
16:15
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı