301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 18:18
 
MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut'tan Basın Açıklaması
MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut Tokat'ta ikamet eden Suriyeliler hakkında basın açıklaması yaptı.
Siyaset Haberi


MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut Tokat'ta ikamet eden Suriyeliler hakkında basın açıklaması yaptı. Bulut sosyal medya hesabından yazılı olarka yaptığı açıklamada; 

TOKAT’TA İKAMET EDEN SURİYELİLER HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Yüzlerce yıllık mazisiyle dünyanın en kadim şehirlerinden bir tanesi olan TOKAT yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve yaklaşık bin yıldır Türk İslam Medeniyetinin beşiği olarak her mazluma ve her mağdura kucak açmıştır.

Tokat, ötekileştirmeden ve kimseyi hakir görmeden, farklı renkleri ve kültürleri bünyesinde harmanlayan insanıyla, umutsuzluğun egemen olduğu bütün mazlumlara umut olmuş; rızkını ve nafakasını kendi bağrına sığınmış bütün insanlarla paylaşarak tüm dünyaya hoşgörü ve insanlık dersi vermeye devam etmiştir. 
Bereketli topraklarına sığınmış herkesi emanet ve misafir olarak gören geleneğiyle dün olduğu gibi bugün de, Ortadoğu’daki yangından kaçarak Anadolu’ya sığınan Suriyelilerin önemli bir kısmına kucak açarak misafir olarak ağırlamaktadır.

Ancak; gelinen nokta itibariyle Tokat hem bir sosyolojik kırılma yaşamaktadır ve hem de ‘misafir’ kabul edilen bu insanların bazı tavır ve davranışları şehrin ahalisinin güvenliğini ve geleceğini, kültürel ve ahlaki yapısını tehdit eder hale gelmiştir.

Tüm idarecilerin ve devlet aygıtının temkinli hareket etmek ve bu konuda gerekli tedbirleri almak mecburiyeti bulunmaktadır. Memleketimize sığınan bu insanlara karşı düşmanca bir tavır sergilenmesi tarihi değerlerimize asla uygun değildir ve elbette ki onaylanamaz.

Fakat ‘misafirin’ bulunduğu memleketin sahiplerinin can ve mal güvenliğini tehdit eder tavır, davranış ve alışkanlıklarının artırarak sürdürmesi de kabul edilebilir bir durum değildir.

Tokat’ta ikameti uygun görülen göçmen sayısı yüzlerce yıllık bir şehrin kaynakları ve insan yapısıyla kaldırabileceği eşiği çoktan aşmış bulunmaktadır. İnsani görevlerimizin farkındayız ve ecdadımızdan bize miras kalan hoşgörüyü ve ev sahipliğini sürdürmeye kararlıyız.

Ancak gerekli tedbirler alınmaz ve şehirde ikamete tabi tutulan göçmen sayısının ulaştığı rakam itibariyle şehrin sosyolojisinde yarattığı tahribat, ortaya çıkardığı güvenlik açığı dikkate alınmazsa; hepimizi derinden üzecek yeni olayların tekrar ederek artması kaçınılmazdır.

Bu nedenle misafir olarak Tokat’a sığınan ama her geçen gün şehrin gündelik hayatı için yeni sorun ve sıkıntı yumağı haline gelen ve şehrin yerleşik ahalisi haline dönüşen göçmen konusuna bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Tokat’ın geleceği, sosyolojik dokunun korunması ve hepsinden önemlisi can ve mal güvenliği ile şehrin asayişinin korunabilmesi adına; bu insanların belirli bir takvim dâhilinde ülkelerine dönüşünün gündeme alınması kaçınılmazdır.

Ya bu göçmenlerin ülkelerine dönüşüne ilişkin bir çalışmanın ya da Tokat’ın sosyal dokusunu ve güvenliğini koruyacak nispette sayılarının sınırlanmasının acil olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: MHP, Tokat, Milletvekili, Yücel, Bulut'tan, Basın, Açıklaması,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Tokat
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
18° - 34°
Cuma
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Tokat

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:41
Sabah
05:24
Öğle
12:45
İkindi
16:39
Akşam
19:57
Yatsı
21:32
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı