301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 11:29
 
'Maysa ve Bulut Duymasın Söylenenleri'
Bir dönem TRT çatısı altında yaptığı programlarla da tanınan Tokat Güneş Medya'dan Esra Özge Aktürk, TRT Çocuk kanalında yayınlanan Maysa ve Bulut isimli çizgi film üzerinden yapılan çirkin saldırılara yazdığı köşe yazısıyla cevap verdi.
Yaşam Haberi


Bir dönem TRT çatısı altında yaptığı programlarla da tanınan Tokat Güneş Medya'dan Esra Özge Aktürk, TRT Çocuk kanalında yayınlanan Maysa ve Bulut isimli çizgi film üzerinden yapılan çirkin saldırılara yazdığı köşe yazısıyla cevap verdi.

Türkiye’nin En Çocuk Kanalı TRT Çocuk,

Maysa ve Bulut Duymasın söylenenleri

Dün gece bir anda neredeyse bütün haber sitelerinde aynı haber yayınlandı. “Trt Çocuk’tan büyük rezalet bunun bir açıklaması olamaz “diye. Aklıma binlerce soru geldi internetin açılmasını beklerken ve bir çok arkadaşımdan da mesaj gördün mü ? Bu ne şimdi? “ yazan. Sonra sayfalar açıldı ve bir çizgi film sahnesi hakkında; çocukların büyükler diye nitelendirdiği adamların yakıştırması ile karşılaştım. Sahneyi herkes izlemiştir herhalde izlemediyseniz Trt Çocuk sosyal medya hesaplarında ve  internet sitelerinde mevcut bir adam eşeğini ahıra götürmeye çalışıyor ve hava hem rüzgarlı hem yağmurlu. Çizgi filmin adı “Maysa ve Bulut” yörüklerin hayatını konu alıyor. Buraya kadar her şey ama her şey normal bence. Yani sapık bir zihniyetin bakış açısını sosyal medya üzerinden paylaşması bile artık normal bence. Ama bu videoya bakıp “Aaaa inanmıyorum böyle bir şeye nasıl dikkat etmezler,eşekle adamın arasında bir ilişki var” yazan binlerce insanda bir anda anormalleşiyor her şey. Hatta öyle ki Trt Çocuk bir açıklama yapmak zorunda bile kalıyor. Hava yağmurlu ve rüzgarlı diyor adam eşeği ahıra sokmaya çalışıyor.. Düşünebiliyor musunuz? Öyle bir zaman ki bu eşekle insan yıllarca insanın yükünü taşımış eşek hani şu “eşek olma,eşek gibi yatıyorsun,eşeğin inadı” diye aşağılamalara doyamadığımız, atlar kadar büyük değil azıcık yemle her işi yaptırabiliyoruz diye her şeyi yakıştırdığımız ve yıllarca insanın yükünü taşıyan eşek artık bir cinsel obje olarak görülüyor. Eşek Gözlerinden mi konuşamayışından mı bilinmez!

Ne zamandan beri bir hayvanı sağa sola ittiren bir insan gördüğümüzde artık aklımıza başka şeyler gelir oldu? Ne zaman çocukları seven dedelerden , babalardan, amcalardan şüphelenir olduk. Bunun bir ileri boyutu bir çizgi filmde çocuk amcasının kucağında oturuyordu bu kötü bir örnek bunu çocuklara nasıl izletirsiniz olmalı sanırım. Zira bu konuda çok itici. Subliminal mesajmış en çok da buna gülerim Subliminal mesaj :bilinçaltı olarak yapılan reklamın adı ve bu reklamı öyle çıplak gözle filan görmeniz mümkün değil hani bir dönem bir sigara markasındaki hayvanın bacağını bir şeye benzetmenizin subliminal olduğunu ispatlayamamanız gibi.. hani dünyaca ünlü Aslan Kral Çizgi Filminde gökyüzünde yazan yazı gibi. Yıllarca şirinler çizgi filminin alt mesajı buymuş diye yazılar yazıldı,heidi için bambaşka yakıştırmalar, en ünlüleri Mickey Mouse'u da unutmayalım tabi! Sonunda ne oldu?

Sizce haberlere çıkan ve sapıklıklarına şahit olduğumuz o adamları çizgi filmler mi bu hale getirdi? Çizgi filmin geçmişi ülkemizde kaç yıl ki? Bir çocuğun hayal dünyasını perçinleyebilmek için hazırlanan onca projede takılacak bir şeyler mi arıyorsunuz? Böyle bir zihinle bakan herkes bu sahneden çok daha fazlasını yakalayacaktır eminim. Çocukların kendine idol yaptığı çizgi filmler Türkiye’de daha yeni yeni yerini bulurken ve bir çizgi film sizin dünyaya kültürünüzü tanıtmanın en kolay ve başarılı yoluyken;Hani “Türkiye’den ne den dünyaya açılan çizgi filmler çıkmıyor? “ diye soruyorsunuz ya bazılarınız işte bu yüzden! Kanal yönetimleri projeleri o kadar çok süzgeçten geçiriyor ve o kadar çok dikkat ediyor ki bizim toplumumuzla uyumlu olsun diye , başka toplumlar bizim çizgi filmlerimizde kendilerine ait bir şey bulamıyor. Ve bunca özenli çalışmanın ardından bir gün bir sapık bir yazı yazıyor ,siz Türkiye’nin Çocuk Kanalısınız sizi büyüklerin koruması lazım. Ama onlarda bir sapığın cümlesinin doğru olup olamayışını sorguluyor. Üstelik bir çoğunluğu çocukluğunda köyünde eşek bile beslemişken,9 yaşında bir kanal TRT Çocuk bir sapığın dünyasından çok uzak.

Ve dünyada pedogoji bile çizgi filmle anlatılarak farkındalık yaratılıyorken bu konuda dahi dikkatli adımlar atarak bulunduğu toplumla uyum sağlamaya çalışan. Çocukların dünyayı öğrendiği.

Biz bazı şeyleri anlatmaktan korkarken insanlar bu konuyu bağırarak anlatıyor. Bir zaman da Ozi vardı down sendromlu bir çocuk Ozi. Bir anne “bu korkunç çocuğun ekranda ne işi var” yazmıştı. Düşünebiliyor musunuz? Bazı Aileler çocuklarına ekranda yalnız kelebekler ve çiçekler gösterin istiyor olmalı, bu denli renkliliğin olduğu bir ülkede farklı renklere tahammülü olmayan ailelerden bahsediyoruz. Trt Çocuk kanalının denetim mekanizmasını çok çok iyi bile biri olarak 10 aylık yeğenime dahi izlettiğimiz tek kanal olarak TRT Çocuk için üretilen bu karalama kampanyası kabul edilemez. Çocuklarınızın en yakın arkadaşı olarak gördüğü TRT Çocuk ile ilgili yapılan bu Haberi anlayabilmesinin mümkün olduğunu düşünüyorsanız gerçekten kendinizi sorgulamalısınız. Ve eğer hayvanlara dokunurken fotoğraf koymaktan kaçınmalıysak, eşekler artık bizim için cinsel obje olduysa hatta subliminal olarak bizi etkiliyorsa bu hayvan biz çizgi film izlemeyelim. Bırakalım onu bari yalnız çocuklar izlesin ! Maysa ve Bulut çok mutsuzdur bugün , onlar hayvanlarla yaşayan bir toplum çünkü ve onlar İçin anlaşılabilir tek bir eleştiri yok bu haberlerde,anlayamaz çünkü sizin evdeki minikle arkadaş o,onların dünyasında yok böyle kirlilikler. Umarım kelebekleri gördüğümüzde cinsiyetsiz insanları görmekten,atları gördüğünde aklına kadın gelenlerden, eşeğe dokunan adamı subliminal tacizci sanan zihniyetten hiç bir çocuğun evinde yoktur. Ve umarım bahsettiğim videoyu izlediğinizde hala algınızda biraz olsun çocukluğunuz kalmıştır da aynı şeyi görürüz. Kanalda yayın yapan tüm kahramanların :Rafadan Tayfanın,Niloya’nın ,Ozi’nin ,Tavşanın , İbi’nin ve adını sayıp sayamadığım hepsinin Maysa Ve Bulut’un yanında olduğuna eminim ve onların yanında da tüm çocuklar var.

Esra Özge Aktürk

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: 'Maysa, ve, Bulut, Duymasın, Söylenenleri',
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Tokat
Çok Bulutlu
Güncelleme: 20.09.2019
Bugün
14° - 26°
Cumartesi
12° - 18°
Pazar
- 19°
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Sayfalar
Tokat

Güncelleme: 19.09.2019
İmsak
05:00
Sabah
06:26
Öğle
12:50
İkindi
16:15
Akşam
19:01
Yatsı
20:20
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı