Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 14:52
 
Belediyenin İşaret Dili Kurslarına Yoğun İlgi
Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda üç yıldır devam eden İşaret Dili Kursu’na vatandaşların ilgisi açılan her yeni kursta daha da artıyor
Eğitim Haberi


Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda üç yıldır devam eden İşaret Dili Kursu’na vatandaşların ilgisi açılan her yeni kursta daha da artıyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu tarafından 2015 Yılında açılışı gerçekleştirilen İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda Engelsiz Şehir Tokat projesi kapsamında yaklaşık üç yıldır İşaret Dili Kursları düzenleniyor. Engellilerin toplum ile iç içe yaşayabilmesi için “Engelsiz Şehir Tokat” sloganıyla hareket ederek bu kapsamda yaptığı çalışmaları göreve geldiğinden beri arttırarak devam ettiren Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, bir yandan şehirde engellilere yönelik ulaşımı kolaylaştırmak için fiziki değişiklikler yaptırırken diğer yandan da engellilerin sessizliğine ses olmak için İşaret Dili Kurslarına ağırlık verdiriyor.

İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda üç yıldır devam eden İşaret Dili Kursu’nda bugüne kadar toplam 35 Kursiyer mezun olurken, 58 kursiyer ise yenin kayıt yaptırarak eğitimlerine devam ediyor.  İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda kurs veren İşaret Dili Tercüman ve Eğitmeni Zübeyde Esin, Engelli insanlara yardımcı olmak amacıyla düzenlenen kursa her geçen gün ilginin daha da arttığına dikkat çekti. Esin yaptığı açıklamada; “Her zaman karşıma çıkan insanlara, kursiyerlerime, öğrencilerime bunu aksettirmeye, htirmeye çalışıyorum. İşaret Dili Kursunu neden tercih ettiklerini her kursiyerime soruyorum. Kimi zaman düşündürücü kimi zaman da eğlendirici cevaplar geliyor ama gerçekten insanların bilinçli olarak İşaret Diline yönlenmesi benim çok hoşuma gidiyor. Çünkü İşaret Dili Kursunun amacı İşitme Engelli insanlara yardımcı olabilmek. Onlarla herhangi bir alanda karşılaşabiliriz. Onların o kadar sessiz, dünyaları o kadar farklı ki; sessizliğine ses olabilmek amacımız. Bu bilinçle insanların gelmesi bizleri daha da mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: Belediyenin, İşaret, Dili, Kurslarına, Yoğun, İlgi,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Tokat
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 19.06.2019
Bugün
17° - 28°
Perşembe
17° - 28°
Cuma
18° - 29°
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Tokat

Güncelleme: 18.06.2019
İmsak
02:59
Sabah
04:57
Öğle
12:40
İkindi
16:38
Akşam
20:13
Yatsı
22:02
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı