301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 12:27
 
5. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Erciyes Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Gençliğin Durumu ve Gelecek” konulu V. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapıldı.
Bilim Haberi


       Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Erciyes Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Gençliğin Durumu ve Gelecek” konulu V. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapıldı. Sempozyuma Vali Dr. Ömer Toraman, Milletvekilimiz Kadim Durmaz, Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

     Açılış konuşmasını Erciyes Üniversitesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Atak yaptı. Atak konuşmasında, “Nefsi meşgalelerle kuşatılan, kariyerle ilgili çok büyük beklentilere maruz kalan ve önlerine teknomedyatik bir dünya sunulan bir gençlikle karşı karşıyayız. Bu gençliğin sorunları her geçen gün farklılaşarak çığ gibi büyümektedir” dedi. Atak konuşmasında, beşincisi düzenlenen Maneviyat Psikolojisi Sempozyumunda gençliğin yaşadığı sorunların çözüm önerileri ile birlikte konuşulacağını vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

      Sempozyumda konuşan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Öncelikli olarak manaya odaklanan ve insanın ruhsal ve tekâmülünü ön plana çıkaran maneviyat psikolojisi adı altındaki bu çalışmalar özellikle gençliğimiz ve geleceğimiz için çok önemlidir. Bu sempozyum çalışmalarında sahadaki problemleri masaya yatırma açısından ülkemizin farklı şehirlerinden çözüm arayışında olan bilim adamlarımız ve yine bu alanda kafa yoran değerli isimler çalışmalarıyla her yıl farklı temalar üzerinde bu sempozyumu gerçekleştirmektedirler. Özellikle bu yıl yapılan 5. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumunun paydaşı olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

    Sempozyumda konuşan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, 5. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumuna ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu ifade ederek konuşmasına başladı. Şahin konuşmasında, “Ülkemizin 80 milyon nüfusunun, yaklaşık 7 milyon 600 binini üniversite gençliği oluşturmaktadır. Üniversite gençliğinin tabii ki eğitim noktasında bizim bugün burada ortaya koyacağımız tespitler ve sizin önerilerinizle daha çok nitelikli olmasında bu sempozyum sonuçlarının katkı vermesini umuyoruz. Akşemseddin’den Mevlana’ya Hacı Bektaşı Veli’de Yunus Emre’ye kadar bizim değerlerimizin gençlerimize kazandırılması, belki de yıllardır ihmal ettiğimiz değerlerimizin ortaya konulması bu gibi sempozyumlar aracılığı ile olacak ve gençlerimize yön verecektir. İnşallah milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel olaylara vakıf, farkında olabilen, sorgulayan gençler yetiştirmek üzere hepimizin birlikte katkı sağlayacağını umarız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

    Sempozyumda konuşan Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, “Böyle bir sempozyumun ilimizde düzenlenmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirerek söze başlamak istiyorum” dedi. Valimiz konuşmasında şunları kaydetti: “Gençlerimizin muhatap kaldıkları birkaç risk çok fazla gündeme geliyor. Gençlerimizin iletişim kurmakta zorlandığı, kendini sözlü ve yazılı şekilde ifade etmede zorlandığı, bu meziyetleri çok fazla geliştiremedikleri ifade ediliyor. Kurallara karşı bir direniş, kuralları tanımama, kuralları hiçe sayma ve neticesinde ailesiyle, toplumuyla, Devletiyle çatışma eğilimi dikkat çekiyor. Gençlerin ferdi olarak korkuya kapıldıkları, iletişim kurmakta zorlandıkları, içine kapandıkları ve bunun neticesinde toplumdan kendilerini soyutladıkları, asosyal bir çevre oluşturduklarını görüyoruz. Bu korku hem insandan hem de toplumdan bir korkuya dönüşme eğiliminde. Bir başka risk bağımlılık. Bizim daha çok madde bağımlılığı ile mücadele ederken özellikle son zamanlarda teknoloji bağımlılığı, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı gibi risklerle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.” Valimiz konuşmasında, “Ben bütün bu risklere rağmen gençlerimizin her şeye rağmen milli ve manevi değerlerine çok güçlü sahip çıktığını ve benimsediğini düşünenlerdenim. Özellikle terörle mücadelede, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde bunun nişanelerini görüyoruz. Gençlerimiz çok büyük bir manevi güçle mücadele ediyorlar. Milli ve manevi değerleri muhafaza etmek için cansiperane görev yapıyorlar. Bu bizim açımızdan büyük bir avantaj. Bu riskler tabii ki analiz edilmeli fakat gençliğimiz büyük ölçüde bunlardan uzak olduğunu ben değerlendiriyorum” dedi. Valimiz konuşmasında Üniversitemizin geçmişten, kuruluşundan bugüne kadar şehrimize değer katan bir üniversite olduğunu ifade etti. Valimiz konuşmasını sempozyuma katkısı olanlara teşekkürlerini ileterek bitirdi.

     Sempozyum açılış konuşmaları sonrası sunumlara geçildi. İki gün süren ve 4 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda farklı üniversitelerden 17 bildiri sunuldu. Sunulan bildiri konular şu şekilde:

     'Gençlerde Bağımlılık', 'Gençlik ve İletişim', 'Gençlerde Teknoloji Bağımlılığı', 'Teknomedyatik Dünyada Gençliğimiz ve Görevlerimiz', 'Gençlerde Beklenmedik Sosyopsikolojik Değişikler', 'Gençlik ve Boşanma', ‘Narsizim Kültüründe Nihilizmde Umut Arayan Gençler’, ‘Postmodern Dünyada Gençlik, Dindarlık ve Değerler’, ‘Çocuk ve Genç Yetişkinlerde Manevi Bir Stres Alanı Olarak Kanser Olan Ebeveynle Yaşamak’, 'Gençlerde Cinsiyet Rolleri Değişimi', 'Gençlerde Düzenli Namaz Kılmanın Dikkat Eksikliğine Etkisi', '15 Temmuz Darbe Girişiminin Gençlik Üzerine Psikososyal Etkileri', ‘Maneviyat, Gençlerin Mutluluğunun Neresinde? Bir Model ve Tarama Testi Çalışması’, 'Modern Yaşamda Gençlerin Eğitimi', ‘Sanat Eğitiminde Gençlerde Manevi Duyguların Oluşumuna Etkisi’, ‘Edebiyat Gençlerin Ne işine Yarar’,  'Online Oyunların Dinamiği ve Gençlerin Dünyası'.

Kaynak: Editör: Dursun Ekrem ER
 
Etiketler: 5., Ulusal, Maneviyat, Psikolojisi, Sempozyumu,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Tokat
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 18.01.2020
Bugün
-
Pazar
-1° -
Pazartesi
-1° -
Anketler
İstanbul'daki Tokatlılar Oyunu Kime Verecek?
Sayfalar
Tokat

Güncelleme: 17.01.2020
İmsak
06:18
Sabah
07:47
Öğle
12:49
İkindi
15:18
Akşam
17:40
Yatsı
19:03
Mobil Uygulamalarımız

Haber Yazılımı